jolantaos

Róża i inne.

dodane: 2010-01-12 22:46:46 ostatnia zmiana: 2010-01-12 22:51:00

Wpadłam wczoraj na chwilę do Tesco w błogiej nieświadomości, że poprzedniego wieczora ewakuowano klientów i pracowników z powodu ewentualnego nadwyrężenia stropu przez zwały śniegu. Pustawo jakoś było. Dopadłam stoiska z promocyjnymi słodyczmi i wypatrzyłam prześliczne ciastka. Były tak apetyczne, że nie mogła odejść bez nich. W dodatku były też wyśmienite w smaku.

Na wierzchu krążek z deserowej czekolady, niezbyt gruby, pod nim krem o smaku adwokatowym lub kokosowym, na spodzie kruchy herbatnik, nie za twardy, taki w sam raz. W pierwszej chwili myślałam, że na górze są herbatniki w polewie. Okazało się jednak, że kwiatki są z dobrej czekolady. Pan Małżonek zabrał się do analizy organoleptycznej. Myślałam, że oznacza gatunki kwiatków, ale coś za szybko znikały. Wiadomo: "Koza i przyrodnik to największy szkodnik". Był trochę niezadowolony, kiedy zabrałam resztę do sfotografowania. Układałam ciastka na talerzu do zdjęcia i mruczałam pod nosem: "Róża, róża, piwonia, margaretka, a to co? Chyba lilia." Pan Małżonek zdziwił się: "A to nie były same róże?" Tym razem natura łasucha wzięła górę nad dociekliwością botanika.

Wypatrzyłam też nowe czekolady wyprodukowane dla Tesco.

  Chocolate biała, mleczna i mleczna z rodzynkami i orzechami laskowymi.

   Chocolate 100g z orzechami laskowymi, 200 g mleczna i 50 g z ryżem.

Muszę zaglądać, czy nie pojawią się inne smaki i rozmiary.

 

Niederegger.

dodane: 2010-01-11 19:16:51 ostatnia zmiana: 2010-01-12 22:10:12

Niederegger to fabryka marcepanów z Lubeki z ponad dwustuletnią tradycją. http://www.niederegger.de/  

Produkowane są tam najlepsze słodkości z tej kategorii. W większości to "chlebki", pralinki, figurki, bombonierki. Tabliczek jest niewiele, za to doskonałe.

Trzy przyjechały z Anią z Niemiec. Jako pierwszą rozpakowaliśmy classic czyli wyśmienity marcepan oblany pyszną deserową czekoladą. Warstwa czekolady nie jest duża za to doskonałej jakości. Czekolada chrupie w zębach, marcepan rozpływa się w ustach. Delikatny zapach unosi sie w powietrzu. Mmmniammm.

 

 Na każdej kostce tabliczki marcepanowej odciśnięty jest znak firmowy.

http://www.niederegger.de/de/shop/tafeln_sticks/index.php 

 

 

Leksykon.

dodane: 2010-01-09 23:48:09 ostatnia zmiana: 2010-01-11 20:04:48

Kilka dni temu sprawiłam sobie mały upominek. Najlepsze prezenty robi się samemu sobie. Są najbardziej trafione. Kupiłam sobie Leksykon czekolady. Apetyczna książka. Zawiera wiele wiadomości o czekoladzie i przepiękne zdjecia. Tabliczki, pralinki i opakowania. Pralinki udekowowane bakaliami. Kostki ozdobione wytłoczonym wzorem. Wszystko bym zjadła. Wszystko bym włączyła do mojej kolekcji.

 

Piękne czekoladki można spotkać także u nas. Na zdjęciach zrobionych w pochmurny dzień słabo widać zarys instrumentow muzycznych. Niestety Pan Małżonek nie mógł się doczekać degustacji i zrobiłam zdjęcia nie czekając, że czekoladki znikną jak się oddalę w poszukiwaniu lepszego oświetlenia. Niewielkie czekoladki Bon Ton wyprodukowała Odra, a poleciła mi przemiła pani sprzedawczyni, która, jak się przy okazji wydało, też jest kolekcjonerką. Jej hobby to zbieranie kubków z różnymi nadrukami, czasem zabawnymi. Najbardziej dumna jest z kubka z królową Elżbietą II.

     

  

 

 

Amelia.

dodane: 2010-01-08 21:37:47 ostatnia zmiana: 2010-01-08 22:17:18

Amelia to seria czekold z Millano. Ładne imię. Ostatnio weszło w modę po wielu latach zapomnienia. Modne było na prełomie XIX i XX wieku, w pokoleniu prababek. W  młodszych pokoleniach nie występuje, spotkałam Aurelię, Karionę, Wszemiłę i Lidwinę, ale Amelii nie. Amelia lub Amalia podobno wywodzi się z germańskiego jako zdrobnienie Amalgundy lub Amalbergi. Zdecydowanie sympatyczniej brzmi niż oryginały, oznacza "dzielna".

Czekolady Amelia należą do grupy tańszych wyrobów. W moim regionie nieczęsto spotykane, ale znalazłam je kilka dni temu w małym sklepiku koło dworca PKS. Było to we wtorek czyli 5 stycznia, w dniu imienin Amelii (jednych z kilku dat). Kupiłam mleczną napowietrzaną, ale były też inne: truskawkowa, miętowa, mleczna, z orzechami arachidowymi i strzelającym cukrem.

Największy wybór tych czekolad 18 rodzajów znalazłam w sklepie internetowym Donosimy z Bielska-Białej, na 7 stronie począwszy od 12 pozycji. http://donosimy.pl/kategoria/wybor/0/wszystkie/421

Kilka innych w sklepie ABC i Iga. http://www.sklepyabc.pl/partnerska/dopobrania/abc/Wielkanoc.pdf 

Spisałam je w danych http://www.dane.8log.pl/wpisy/37944/m_jak_millano.html

 

Amadeo.

dodane: 2010-01-07 18:35:29 ostatnia zmiana: 2010-01-07 18:39:59

Amadeo to seria czekolad z Edbola. Mam już kilka opakowań o różnych smakach. Dzisiaj Pan Małżonek przynióśł od koleżanki cztery nowe opakowania. Wszystkie powiększą moją kolekcję.

      

Mleczna, mleczna z orzeszkami ziemnymi, z wiórkami kokosowymi i gorzka 60 % dołączą do sześciu innych opakowań. Całą serię można zobaczyć w blogu pomocniczym:  http://www.dane.8log.pl/wpisy/37955/e_jak_edbol.html 

Wycieczka do Kauflandu.

dodane: 2010-01-05 21:10:46 ostatnia zmiana: 2010-01-08 21:02:56

Wybrałam się na wycieczkę do Kauflandu żeby pooglądać czekolady. A było co. Kaufland ma mnóstwo czekolad pod marką Katy. Są produkowane specjalnie dla tej sieci sklepów. Półki z czekoladami znajdują się bliżej wyjścia, ale jak się tam dobrnie to jest na co popatrzeć. Nie są zbyt popularne. Część tabliczek produkowanych jest w Polsce, prawdopodobnie przez Terravitę.  Mają na kostkach wytłoczone wzory takie jak z Terravity. To czekolady nadziewane. W tej chwili są dwa wzory opakowań o układzie poziomym i pionowym. Sądzę, ża pionowe są nowsze i wypierają poziome. Pionowo zadrukowane opakowania pozwalają na umieszczenie większej ilości tabliczek na półce. Kupiłam sobie białą, a dla Pana Małżonka nadziewaną o smaku truskawkowym. Nadzienie w postaci różowej masy miało truskawkowy zapach i smak.

    

Druga grupa czekolad to tabliczki z dodatkami, gorzkie, mleczne i białe.

Zdecydowałam się na gorzką z migdałami i gruszką. Czekolada była świetna. Pan Małżonek przytargał z kuchni pudło z czekoladami i chwycił gruszkową, chociaż nie leżała z brzega. Zatroszczył się o bidulkę, bo jej się częściowo rozkleił kartonik. Musieliśmu ją zjeść żeby się nie zepsuła:-) I dobrze, byłoby szkoda takiej smacznej czekolady. Mniam.

Poniżej zdjęcia kilku tabliczek. Więcej fotografii zamieszczam na pomocniczym blogu z danymi http://www.dane.8log.pl/ , dokładniej pod literą K poniżej Kujawianki. http://www.dane.8log.pl/wpisy/37946/k_jak_kujawianka.html . Tam też zamieszczam spis tego co było w sklepie.

   

Znalazłam też batoniki i wafelki Katy. Całkiem niezłe.

Trzy kartoniki od Małgosi.

dodane: 2010-01-04 22:39:54 ostatnia zmiana: 2010-01-04 22:39:54

Pan Małżonek skończył urlop i wrócił do pracy. Przyniósł od koleżanki trzy piękne kartoniki. Cocoacara z Terravity to gorzka czekolada z dodatkiem kawy i kardamonu. Ta seria to trzy czekolady. Nie mam jeszcze gorzkiej 77%. Nie stanowi to problemu, bo jako jedyna z edycji nie zmieniła opakowania. Jak na razie.

Duże pudełko po 180 g Czekoladzie Alpen Gold z nowej emisji. Od poprzedniej różni się wstążeczką bez kokargki. Fioletowe opakowanie zawierało tabliczkę z całymi orzechami laskowymi i winogronami. Zauważam pewną prawidłowość. Wiele firm tym kolorem oznacza czekolady z rodzynkami.

Trzeci kartonik jest niezwykły. Pochodzi z Belgii. To opakowanie od marcepanu w ciemnej czekoladzie. Właśnie w tej kolejności - marcepan w czekoladzie, a nie czekolada z marcepanowym nadzieniem.

Tohi.

dodane: 2010-01-03 23:44:16 ostatnia zmiana: 2010-01-03 23:47:47

 Nieduże czekoladki Tohi z delikatesów Alma zostały zjedzone jakiś czas temu. Gorzka była trochę bez smaku, ale spodobała się Panu Małżonkowi. Mleczna zawierała w sobie drobinki jabłek i cynamonu, miała świetny zapach.

Na dole opakowania umieszczono dwa znaki. Jeden to oznaczenie żywności ekologicznej czy jak się okresla na zachodzie "organicznej". Drugi to znak "sprawiedliwego handlu". Tu przeżyłam szok, bo pierwotna cena 70 g tabliczki wynosiła prawie 15 zł. Jak w PRL. Chleb 4 zł, czekolada 19zł. Wynikałoby z tego, że wszystkie inne czekolady kupujemy za bezcen. A może jednak marża była za wysoka?

Slim dreams z Amadeo.

dodane: 2010-01-01 23:26:39 ostatnia zmiana: 2010-01-02 00:00:46

Slim dreams o smaku malin z kawałkami migdałów uprzyjemniło nam pierwszy wieczór nowego 2010. Płaska tabliczka podzielona na 14 kawałków z delikatnej mlecznej czekolady znika w dobrym tempie. Pięknie pachnie malinami, aż ślinka napływa do ust. Mniam.

Zabawna nazwa czekolady. Nałogowi zjadacze czekolady mogą tylko pomarzyć o byciu szczupłym. Czekolada jest płaska, dlatego tabliczka wygląda na większą. Kostki też są duże. Oszukujemy mózg, wmawiamy mu, że zjedlismy więcej niż w rzeczywistości. Kostka ma 37,5 kcal. Wyprodukowana została przez Edbol. Żeby ją kupić muszę się przespacerować do Asa, najbliższy jest w odległości 2km od domu. Tabliczka Slim dreams "kosztuje" mnie czterokilometrowy spacer. W sam raz na spalenie poświątecznych zapasów.

Wszystkim odwiedzającym bloga życzę w nowym roku spełnienia marzeń (nie tylko o byciu szczupłym), szczęścia i pomyślności. Miłośnikom czekolady wielu udanych degustacji. Kolekcjonerom - wspaniałego powiększania zbiorow. Ósemkowiczom - pomyślnego logowania i blogowania.   

Nowości z Terravity.

dodane: 2009-12-29 21:33:38 ostatnia zmiana: 2009-12-29 22:05:51

Terravita wypuściła na rynek mnóstwo nowości. Najpierw pojawiła się seria czekolad 100 g w nowych opakowaniach. Powoli zastępują one pełne i nadziewane czekolady z ukośnym paskiem. W tamtej kończącej się serii było też opakowanie świąteczne z Mikołajem.

 

Tegoroczna nowa seria świątecznabyła znacznie bogatsza. Na wszystkich znajdował się podobny motyw z zaśnieżonym krajobrazem. Mam z tej serii maleństwo 18 g, dużą czekoladę z orzechami i rodzynkami oraz płaską mleczną z aromatem świątecznych przypraw.

Pojawiły się również świąteczne czekolady Scooby-Doo.

Na stronie "Giełda Spożywcza" znalazłam informacje o dużych 180 g i 250 g czekoladach z nowych serii.

Najnowsze czekolady, których jeszcze nie widziałam w sklepach to przygotowane z myślą o Walentynkach 2010 tabliczki w opakowaniach w kolorze czerwonym z motywem serca pod tytułem "Tylko dla Ciebie". Opakowanie z okienkiem w kształcie serca zawiera czekoladę mleczną z całymi migdałami. Druga tabliczka jest nadziewana truskawką z nutą szampana. Brzmi apetycznie.

2409

 

Blogi
x